Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Zoznámte sa s mýtmi o veku pneumatík

15. 10. 2024

Mnohí vodiči sa boja, že pneumatika vyrobená pred rokom je stará a nepoužiteľná, strach je ale neopodstatnený.

Zoznámte sa s mýtmi o veku pneumatík. Foto - Freepik

V článku zistíte, kde nájdete údaje o dátume výroby, akú starú pneumatiku je bezpečné kúpiť, aká je jej celková životnosť a tiež sa zoznámite so 6 tipmi, ako predĺžiť životnosť pneumatiky.

Kde zistiť vek pneumatiky

Každá pneumatika má na bočnici vyrazený 12 miestny DOT (Date Of Trade) kód, je to niečo ako rodný list pneumatiky.

Vyčítate z neho informácie o výrobcovi, výrobnej sérii a hlavne o dátume výroby, ktoré predstavuje posledné štvorčíslie. Údaj 1320 vám hovorí, že pneumatika bola vyrobená v 13. týždni roku 2020. Viac o tom ako čítať kód DOT nájdete tu.

Ako veľmi záleží na dátume výroby

Pneumatiky nie sú pečivo a za pár mesiacov ani rokov nestvrdnú, ani nesplesnivia. Continental uvádza, že pneumatiky, ktoré boli vyrobené pred menej ako 5 rokmi, a sú dobre skladované, majú stále vlastnosti ako nové.

Dobré skladovanie pre pneumatiky znamená uloženie na temnom suchom mieste so stabilnou teplotou okolo 15 °C.

Pri pneumatikách rozlišujte prevádzkovú a celkovú životnosť. A samozrejme záruka na pneumatikách začína plynúť až od momentu ich zakúpenia.

Dobre uskladnené pneumatiky starnú výrazne pomalšie. Foto - Freepik

Celková životnosť pneumatiky je 10 rokov

Životnosť pneumatík od dátumu výroby je 10 rokov. Výrobcovia prémiového obutia Michelin a Continental odporúčajú preventívnu výmenu všetkých pneumatík, a to aj tých rezervných, pokiaľ boli vyrobené pred viac ako 10 rokmi. V tom prípade sa nepozerajte na to, či sú ojazdené, alebo nie.

Prevádzková životnosť pneumatiky je až 6 rokov

Oveľa dôležitejšia je však prevádzková životnosť, teda doba, kedy je pneumatika používaná. Na prevádzkovú životnosť má vplyv starostlivosť o pneumatiku, štýl jazdy, počet najazdených kilometrov, terén, skladovanie, pravidelnosť servisných prehliadok, dofukovanie a garážovanie. Pokiaľ sa budete o pneumatiku naozaj dobre starať, môže vám vydržať 5 až 6 rokov.

6 tipov, ako predĺžiť životnosť pneumatiky

Prevoznú životnosť pneumatiky do veľkej miery ovplyvňuje vy sami.

  • Sezónne pneumatiky skladujte očistené, na suchom, chladnom a tmavom mieste. Aspoň 2 krát za sezónu skontrolujte ich tlak a dofúkajte ich. Pneumatiky na ráfikoch naskladajte na seba, pneumatiky bez ráfikov na stojáka vedľa seba.
  • Pravidelne si nechávajte v autoservise skontrolovať stav tlmičov a geometriu kolies. Pokiaľ je dobre nastavená, pneumatiky sa opotrebúvajú rovnomerne.
  • Myslite na štýl jazdy. Agresívne brzdenie, nájazd na obrubníky a prechádzanie dier skracuje pneumatikám život.
  • Garážujte. Ak je to aspoň trochu možné, parkujte v garáži alebo aspoň na krytom mieste. Slnečné lúče a výkyvy teplôt gumy poškodzujú.
  • Upravujte tlak v pneumatikách. Nesprávny tlak v pneumatikách spôsobuje nerovnomerné opotrebenie a skracuje tak ich životnosť. O správnych hodnotách tlaku sa dočítate v ďalšom článku.
  • Pneumatiku kontrolujte vizuálne, pokiaľ uvidíte vydutie, prasklinky alebo dierky, nechajte obutie preveriť v pneuservise.

Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom pneumatík, máme pre vás zákaznícku podporu. Alebo sa prihláste na odber nášho Newslettra a dôležité informácie vám prídu raz za čas emailom. Prečítajte si aj článok, kedy treba vymeniť pneumatiky za zimné


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.