Zatvoriť
Využite možnosť lacno nakúpiť
Výpredaj
Menu
Produkty a služby

Ako vybrať pneumatiky a ušetriť

4. 2. 2021

Začnite s výberom správneho rozmeru pneumatík 

Začnite s rozmermi pneumatík. Tie sa musia presne zhodovať s údajmi vo veľkom technickom preukaze vozidla. Nájdete ich na zadnej strane technického preukazu v riadkoch 20 a 21. Parametre uvidíte aj na bočnici každej pneumatiky.

Správne vybraný rozmer pneumatiky (205/55 R16 92 H) je základ, a preto si zopakujte, čo jednotlivé hodnoty znamenajú.

  • 205 – Šírka pneumatiky sa udáva v milimetroch.
  • 55 – Profil je percentuálny pomer výšky plášťa a šírky bočnice.
  • R – Označuje typ konštrukcie pneumatiky. Usporiadanie vlákien kordových vložiek v kostre plášťa býva radiálne, diagonálne nebo zmiešané.
  • 16 – Priemer disku, na ktorý sa pneumatika nazúva, uvedený v palcoch.
  • 92 – Hmotnostný alebo záťažový index pneumatiky je tabuľková hodnota, ktorá predstavuje maximálnu hmotnosť.
  • H – Rýchlostný index určuje maximálnu rýchlosť, ktorou môže pneumatika ísť, a vyznačuje sa písmenami: Q, R, S, T, U, H, V, W, Y a ZR, radené od „najpomalších“ po „najrýchlejšie“. Každé písmeno predstavuje maximálnu rýchlosť v km/h.

Na čo si dávať pozor pri výbere rozmeru pneumatiky

Rozmery pneumatiky sa uvádzajú pre každú nápravu zvlášť. To, čo platí pre prednú nápravu, nemusí platiť pre tú zadnú. Letné pneumatiky môžu mať index rýchlosti vyšší, než sa uvádza v technickom preukaze. Pri zimnom obutí musí byť rovnaký nebo dokonca nižší. Pokiaľ zvolíte model so zníženým rýchlostným indexom, máte zo zákona povinnosť uvádzať túto informáciu v kabíne tak, aby ju mal vodič na očiach.

Hmotnostný index pneumatiky má byť rovnaký alebo vyšší, ako je predpísané v technickom preukaze. Ak si vyberáte obutie pre van alebo pick-up, zaobstarajte si pneumatiky so zosilnenou konštrukciou, ktorá má označenie XL, RF alebo C (commercial).   

Pneumatiky

Hodí sa pre vás sezónne, alebo celoročné obutie?

Najmenej dôležitým parametrom pri výbere nových pneumatík je sezónnosť. Zimné a letné obutie sa líši v tvarovaní a hĺbke dezénu a predovšetkým v zložení pryžovej zmesi, ktorá výrazne ovplyvňuje vlastnosti pneumatík. Celoročné obutie je v každom smere kompromisom. Zjednodušene sa dá povedať, že to čo výrobca pridá na jednej strane, musí ubrať inde. 

Pre koho sú vhodné celoročné pneumatiky

Celoročné obutie je vhodné pre sviatočných vodičov, ktorí bývajú v mestách a v oblastiach s nevýraznými výkyvmi počasia. Výhodou je, že vám odpadnú náklady na prezúvanie, starosti s uskladnením sezónnych pneumatík a sneh v máji vás nezaskočí. Dôležité je mať na pamäti, že na celoročných pneumatikách s hĺbkou dezénu 4 mm by ste nemali jazdiť v zime. 

Kedy siahnuť po samostatnom zimnom a letnom obutí

Ak bývate na horách alebo do nich radi jazdíte, ste fanúšikovia športovej jazdy alebo si skrátka nemôžete dovoliť, aby vás zaskočil prívalový dážď alebo poľadovica, stavte na sadu letných a zimných pneumatík. Každá z nich sa špecializuje na konkrétne klimatické podmienky.

Pryžová zmes zimného obutia je stavaná k pohybu po povrchu pri teplote v rozmedzí −15 až +7 °C. Pri vyšších teplotách sa zvyšuje valivý odpor aj spotreba vozu a zároveň sa zhoršujú jazdné vlastnosti. Letné pneumatiky majú optimálne vlastnosti na vozovke pri teplote 7 °C  a viac.

Dezén letných pneumatík sa špecializuje predovšetkým na rýchly odvod vody a zabráni vzniku aquaplaningu. Zimné pneumatiky majú behúň tvarovaný tak, aby obstál predovšetkým na klzkom  povrchu, takže na snehu a ľade. Pri silných letných dažďoch to zimné obutie nikdy nezvládne tak, ako to letné.

Ako ušetriť a nepoľaviť zo svojich požiadaviek

Pri kúpe nových pneumatík sa mnohí pozerajú hlavne na cenu.  A v snahe ušetriť kupujú najlacnejšie pneumatiky, ktoré zaostávajú v jazdných vlastnostiach, v bezpečnosti, životnosti a v konečnom dôsledku v samotnej úspore.  Ak chcete naozaj ušetriť, choďte na to múdro a vyberte si jednu z overených ciest. 

Pri nákupe pneumatík máte 2 možnosti ako ušetriť a nerobiť kompromisy v životnosti, jazdných kvalitách a bezpečnosti. Prvá možnosť je určená vodičom, ktorí nechcú investovať vysoké peniaze pri nákupe drahých sád na pneumatiky  a druhá tým, ktorým vyššia prvotná investícia nevadí

1. Hľadajte vo výsledkoch nezávislých testov pneumatík

Pokiaľ chcete ušetriť už pri nákupe nových pneumatík, zamerajte sa na výsledky nezávislých testov pneumatík. Často sa na prvých priečkach objavuje aj nejaká budget pneumatika, vychádzajúca hviezda, ktorá poráža aj omnoho drahšie prémiové pneumatiky. Za málo peňazí tak získate overené kvalitné obutie. Jednou z overených značiek budget pneumatík  je napríklad Matador.

2. Stavte na prémiovú kvalitu

Ak vám nevadí vyššia počiatočná investícia, kúpte si prémiové obutie, ktoré sa pýši dlhou životnosťou. Vďaka tomu sa vám predĺži interval medzi nákupmi nových sád pneumatík. Pri správnom skladovaní a starostlivosti vám prémiové pneumatiky vydržia až 6 rokov. Ďalším argumentom je ich nízky valivý odpor, a tiež aj ich nižšia spotreba. K prémiovým držiakom patria napríklad pneumatiky Continental.

Pokiaľ nemáte čas na hľadanie, napíšte nám mikona@mikona.sk, v pneumatikách sa vyznáme a radi vám poradíme. Stačí povedať, čo by sa vám hodilo.

 


Vyberte preferovanú predajňu
Zatvoriť
Zatvoriť

Chcete si rezervovať termín na sezónne prezutie? Kliknite na REZERVÁCIU.